Rodzinny dom pomocy
Rodzinny dom pomocy to jedno z najlepszych rozwiązań zapewniających osobom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu rodzinny i ciepły klimat. Nasz DOM powstanie w niedalekiej odległości od Lublina (około 30 km) w środowisku wiejskim. Fundacja „ASDreamer” zakupiła z własnych środków działkę oraz opłaciła projekt domu o łącznej powierzchni 500 metrów kwadratowych. Każde zamówione szkolenie w naszej Fundacji, każda wpłacona darowizna przybliża nas do pięknego celu, jakim jest stworzenie wspólnoty domowej dla osób najbardziej potrzebujących wsparcia, akceptacji i prawa do swojego autyzmu. Chcemy by stał się dla nich tak bliski jak prawdziwy rodzinny dom, gdy zabraknie rodziców lub staną się oni niezdolni do sprawowania opieki nad swoimi dziećmi. Zadbaliśmy o każdy szczegół projektu, aby w maksymalnym stopniu zapewnił naszym przyszłym mieszkańcom komfort i intymność. Na partnerze budynku umiejscowiliśmy 5 pokoi jednoosobowych z łazienkami, ogromny salon z kuchnią. W suterenie zadbaliśmy o przestrzeń na siłownię, salę kinową przyjazną sensorycznie, pokoje dla odwiedzających naszych mieszkańców rodziców, znajomych czy krewnych. Znajdzie się tam także pralnia, suszarnia, spiżarnia oraz pracownie. Na najwyższym piętrze zaprojektowaliśmy mieszkanie dla opiekunów, kilka pokoi z przeznaczaniem na mieszkania treningowe oraz salę do spotkań grupowych.
Nasz DOM przeznaczony będzie dla 6-7 dorosłych osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, którzy zamieszkają w nim na stałe. Pragniemy również wspierać w naszym DOMU większą ilość osób z ASD poprzez mieszkania treningowe. Przepiękna okolica przepełniona lasami, akwenami wodnymi, ścieżkami rowerowymi, w której powstanie nasz DOM, sprzyjać będzie aktywności fizycznej osób z ASD. Będzie także pozytywnie wpływać na ich zdrowie psychicznie. Mieszkańcy będą mieli także możliwość uprawniania na potrzeby własne warzyw i owoców, zaś przy domu znajdzie się na pewno miejsce na małe zwierzątka: króliki, kury czy psy. Opieka nad zwierzętami ma ogromny wpływ terapeutyczny na osoby z ASD, redukuje ich lęki, kształtuje odpowiedzialność i otwiera ich emocjonalnie. Jeśli jesteś na tej stronie, na pewno nie jesteś obojętny wobec losów osób z ASD. Stań się ich szansą na lepszy los.
Osoby z ASD nie poproszą Cię o pomoc, nigdy też nie będą się skarżyć na swój los. Często bardzo szybko umierają w samotności w przepełnionych i zapomnianych przez świat olbrzymich domach pomocy społecznej. Gubią się w tłumie innych podopiecznych, nie potrafiąc zawalczyć o siebie. Musimy wziąć za nich odpowiedzialność i sprawić, aby niepełnosprawność z jaką przyszli na świat, nie zamykała ich w czterech ścianach bezradności i smutku. Są delikatni i bardzo łatwo jest ich zranić. Są wyjątkowi i szczególni – chcą tak jak my całego życia. Pomóżmy im doświadczyć troski i wsparcia. Niech poczują naszą moc i akceptację.

WPŁAĆ DAROWIZNĘ NA CELE STATUTOWE POMÓŻ ZBUDOWAĆ DLA NICH PRZYJAZNY ŚWIAT I STAŃ SIĘ ICH PRZYJACIELEM FUNDACJA „ASDREAMER” BNP PARIBAS BANK:

69 1600 1462 1889 8692 3000 0001 (tytułem: darowizna na cele statutowe)

WAŻNE:

Każdą darowiznę (czy w przypadku osoby fizycznej czy firmy/przedsiębiorstwa) można odliczyć od podstawy opodatkowania, którą jest kwota dochodu. Kwota, jaką odliczamy, nie może być wyższa niż 6% naszego dochodu (czyli przychodu pomniejszonego o koszt jego uzyskania). Dodatkowo, limit 6% dochodu jest wspólny dla wszystkich darowizn, z tytułu których przysługuje nam ulga. Jak informuje Ministerstwo Finansów, jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane VAT (podatek od towarów i usług), za kwotę darowizny uważa się wartość towaru plus VAT, czyli generalnie kwotę brutto.Darowiznę odliczamy w formularzu PIT-36 lub PIT-37 (podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych wg skali podatkowej). Jeśli rozliczamy się na zasadach ryczałtu, wtedy skorzystamy z PIT-28. Do wskazania ulg przyda nam się też załącznik PIT/O (PIT 0).